Banggood siparişinizin gelmesini mi bekliyorsunuz? İşte bilmen gereken.

Banggood
Deal Score0
Deal Score0

Banggood siparişinizin gelmesini beklerken düşünebileceğiniz şeyler listesi. Bu soruları müşteri hizmetlerimizin sorduğu en yaygın şeylere dayandırıyoruz.

Siparişimin neden takip numarası yok?

Siparişiniz 25 Doların altındaysa ve standart gönderimi seçtiyseniz, kayıtlı olmayacak ve siparişinizi takip edemezsiniz. 25 $ ‘ın üzerinde tüm siparişler takip edilir, bu nedenle eğer bu miktarın altındaysanız, nakliye takibini istiyorsanız lütfen yükseltin.

İzleme neden güncellenmesi zaman alıyor?

Bazen izleme güncellemesi yavaş olabilir, en uygun fiyatlı nakliye gemilerini kullanırız, böylece güncelleme sıklığı yılın zamanına ve varış noktasına bağlı olarak değişebilir. Bu, Banggood’un size en uygun fiyatlı / ücretsiz gönderim seçeneklerini sunmasını sağlar.

Gerçekten siparişimi gönderdin mi?

Durumunuz gönderilirse, ancak izlemeniz henüz herhangi bir bilgi göstermiyorsa, nihai nakliyeciye ulaşması mümkündür. Bazı nakliye yöntemleri için depomuz ile son nakliyeci arasında bir işlem var. Bu, izlemenin hiçbir bilgisinin olmamasına neden olabilir. Bunun bir örneği, bazı ekspres teslimatlardadır, paket son paletli kuryeye teslim edilmeden önce kara taşımacılığı (ulusal posta şirketi kamyonları) gönderilir, bu süreç bazen HongKong ve Mainland Çin arasında da gidebilir. bu zaman. Her yöntemin kendi yolu vardır, bu yüzden hepsi bu işlemi takip etmeyecektir.

60 günlük politika

Teslim süresine izin vermek için Çin depo siparişleri için 60 gün ve denizaşırı depolar için 30 gün sonra yalnızca teslim edilme talebinde bulunma politikamız vardır *. Bu, kontrolümüz dışındaki olaylar meydana geldiğinde teslimat için yeterli zaman sağlar. Bazı durumlarda, posta grevleri, hava durumu, gümrükteki gecikmeler ve diğer olaylar sevkıyatın tahmin edilenden daha yavaş olmasına neden olabilir.
* Gün sayısı çoğu varış yeri içindir, bazı varış noktalarının daha uzun süreleri vardır. En güncel bilgiler için resmi sayfayı ziyaret edin .

Ürün sayfasına gönderilen gönderim süreleri ne olacak?

Bu süre yalnızca siparişlerin çoğunluğuna dayanan bir tahmindir. Siparişlerin çoğu bu zamana ulaşacak ve ortalama olarak sizin de sipariş vermelisiniz. Bazı durumlarda, bunu yapmazlar ve bu yüzden 60 günlük bir uzatma talep politikamız vardır. İnsanlara tahmini zamanda geri ödeme yapıp yapmadığımızı, çoğu zaman hemen sonra geleceğini ve müşterinin bize geri ödeme yapabileceğini gördük. 60 güne kadar beklemek, transit geçiş sırasında kaybolmamış veya çalınmamışsa, neredeyse hiçbir hak talebinde bulunmaz.

Nakliye süreleri tutarsız olabilir

Nakliye süreleri değişebilir, bu nedenle siparişler aynı depodan gönderilse bile, her zaman aynı teslimat süresini alamayabilirsiniz. Tahmini süre, ne zaman teslimat bekleneceği konusunda en iyi zaman dilimini verir.

Gümrük, sınırda fazladan ödeme yapmamı istiyor!

Her ülkenin ithal etme konusunda kendi kuralları vardır, yerel kuralları kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bazı ürünler için gümrük sigortası yaptırıyoruz, böylece gümrükten talep edilirse ödeme yapabiliriz.
Yerel ABD, AU ve AB deposu, yurt içinde (veya AB içinde) gönderildiği için vergiden kaçınabilir.

Geldikten sonra

  • Paketi inceleyin ve kontrol edin, herhangi bir hasar varsa fotoğraf çekin ve 3 gün içinde bizimle iletişime geçin.
  • Maddeyi test ettiyseniz ve deneyiminizi paylaştıysanız, bir inceleme yazın,

60 gün bekledikten sonra gelmezse.

Bize ulaşın ve paket kaybolursa iade edeceğiz veya yeniden göndereceğiz, bazı koşullar geçerli olacaktır .

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Register New Account
Reset Password
Skip to toolbar