RHCP ve LHCP antenleri arasındaki fark nedir?

Deal Score0
Deal Score0

Dronların, denetleyiciyi tutan kişi tarafından verilen talimatlara cevap vermesi için antenlere ihtiyacı vardır. FPV video beslemesi kurulumunuza karar verirken karşılaşabileceğiniz teknik bir engel, kullanılacak anten türüdür. İki tür anten vardır, RHCP ve LHCP. Bunalmış olmayın, çok kolay, aşağıdaki temel bilgileri sıraladık.

RHCP antenleri, Sağ El Dairesel Polarize antenler olarak bilinir. LHCP antenleri, Sol El Dairesel Polarize antenler olarak bilinir. Bazen ikisi de basitçe Dairesel Polarize (CP) antenler olarak bilinir. Polarize olması nedeniyle, bu tip bir anten çoklu yol olarak bilinen bir işlemle herhangi bir radyo parazitini azaltacaktır. Bu, istenmeyen radyo sinyallerini engeller ve daha temiz bir sinyal verebilir.

RHCP ve LHCP arasındaki ana fark, polarizasyonun yanlarındaki farktır. RHCP sağ taraf polarizasyonunu kullanırken LHCP sol taraftaki polarizasyonu kullanır. Genellikle, bu ekipmanı satın alırken, hem alıcı hem de verici için bir çift olarak gelir. Ekipmanınızı yenisiyle sipariş ediyorsanız veya kişiselleştiriyorsanız, temel kural aşağıdadır.

Aynı tip alıcı ve vericiyi kullandığınızdan emin olun.

Her iki tip de diğer kadar iyidir. Bununla birlikte, bir kerede bir tür kullanmak ve bunları birlikte karıştırmaktan kaçınmak önemlidir. Eşleşmezseniz, aralık o kadar iyi olmaz ve çok fazla parazite sahip olursunuz, aslında aralık, eşleşen bir antenden yaklaşık 1000 kat daha zayıf olan -30db’ye kadar düşer.

En az popüler olanı seçin

Antenlerin kutupsallaşması yan yana olan kanallara serpiştirilir. Bu, Dairesel Polarizasyonun (CP) yararıdır ve bu, aynı frekansta parazitsiz daha fazla radyo kanalı sağlar.

Siz ve tüm arkadaşlarınız LHCP kullanıyorsanız, yine de parazite neden olabilir, birden fazla el ilanı aynı alanda ise, sol ve sağ anten ayarlarının kullanımda bir arada olmasını sağlayarak paraziti daha da azaltabilirsiniz. Tüm arkadaşlarınız LHCP kullanıyorsa ve RHCP kullanıyorsanız, daha temiz bir sinyale sahip olacaksınız, bu nedenle en az kullanılan anten türünü kullanmak daha iyidir.

Yeni bir uçuş alanına girerken her zaman saha testini yapmayı unutmayın; çünkü her bir yer farklı sinyal aralıklarına sahip olacaktır ve FPV serüvenlerinizle ilgili alanda herkesi bilgilendirdiğinizden emin olun. 

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Register New Account
Reset Password
Skip to toolbar